architektura.net article.


cad magazyn Przedruk za zgodą cad magazyn / Poniższy artykuł ukazał się w numerze 8/2002 tego czasopisma.[a] Jarosław Szewczyk
Alternatywne programy do projektowania architektonicznegoSPIS TREŚCI

Nakładki architektoniczne :
BauCAD
Architect 2000 v.3 for AutoCAD
LT Architect for AutoCAD
ArchSoft
ArchT 14.5, ArchT 2000
APDesign v.11.0
FACADE
GeoCAD 5.5
ProjectArchitect
RealArchitect 98 i 2000
ArchIllustrator 6.0 i Real Illustrator 2000
SmartArchitect

Proste modelery architektoniczne :
3D Home Architect Deluxe 4.0
FastPlans 7.3
FloorPlan 3D Home Design Suite v.7
Home Plan Pro

Profesjonalne modelery A/E/C :
ARC+
ArchiTECH PC
ArCon
ARRIS
BOA 2.4
Caddsman Architect
CADVANCE / AE
Chief Architect 8.0
DenebaCAD
Domus.CAD v.11.0
MultiCAD

Aplikacje architektoniczne 2D :
ArchCAD
PowerCADD

Programy architektoniczne generujące elementy konstrukcji :
BuildersCAD 8
M.A.D. Log Library i M.A.D. Log AddOn
SoftPlan v.11 i SoftPlan Lite
VectorWorks 9.5, dawniej MiniCAD
VERTEX BD

Inne :
ARCHI WinSTAR
W majowym numerze "Magazynu CAD" zaprezentowaliśmy wybrane, popularne programy do projektowania architektonicznego. Tu kontynuujemy temat: wybraliśmy programy mniej znane, lecz wyróżniające się niską ceną lub nietypowymi możliwościami. W polskiej literaturze dotychczas nie było takich zestawień - konia z rzędem temu, kto mógłby wymienić nazwy pięciu programów architektonicznych kosztujących mniej niż 3 000 zł lub aplikacje budujące obiekty z drewnianych bali, w technologii kanadyjskiej albo w tzw. szkielecie polskim.

W artykule przedstawiamy około 40 programów, spośród których kilkanaście pracuje jako nakładki na znane środowiska CAD (AutoCAD-a, AutoCAD-a LT, IntelliCAD-a, ArchiCAD-a i MicroStation). Pominęliśmy egzotyczne nakładki na DataCAD-a i inne mniej znane u nas programy.

Omawiane aplikacje podzieliliśmy na grupy o zbliżonym stopniu funkcjonalności. Jedna z takich grup, "Programy architektoniczne generujące elementy konstrukcji", jest dość szczególna: zaliczyliśmy do niej te aplikacje, które pozwalają na wygenerowanie struktury elementów nośnych ścian budynków stawianych w technologii szkieletowej (szkielet drewniany kanadyjski, szkielet tradycyjny - polski, lekki szkielet stalowy) oraz budynków z bali (tu wyróżniają się nakładki na ArchiCAD-a firmy M.A.D.). Innymi słowy, podczas gdy wszystkie inne programy pozwalają na modelowanie budynków o ścianach i stropach litych (warstwowych, murowanych lub drewnianych, bez dokładnego wyodrębniania poszczególnych elementów konstrukcji w obrębie ściany lub stropu, za wyjątkiem warstw), programy z tej grupy dzielą ściany, stropy i dachy na dźwigary i belki, generują zestawienia tych elementów i każdy z nich opisują jako odrębny obiekt w bazie danych rysunku.

Kryterium wyboru programów była ich cena i jakość. Czytelnicy znajdą tu także kilka aplikacji z górnej półki cenowej - wybraliśmy jednak te, które można wypróbować po ściągnięciu z Internetu bezpłatnej lub taniej wersji ewaluacyjnej.


Nakładki architektoniczne

Kilkadziesiąt firm na całym świecie sprzedaje kilkaset architektonicznych nakładek na AutoCAD-a. W większości są to programy LISP-owe, wspomagające kreślenie oraz zarządzanie bibliotekami detali architektonicznych. Stosunkowo niewiele nakładek pełni rolę rozwiniętych drafterów dokumentacji architektonicznej, jeszcze mniej umożliwia projektowanie obiektowo-parametryczne.

Co ciekawe, na rynku można spotkać także liczne nakładki na AutoCAD-a LT, wzbogacające ten dwuwymiarowy program o możliwości parametrycznego projektowania modeli przestrzennych (3D). Kilka firm oferuje także nakładki architektoniczne na IntelliCAD-a, MicroStation i DataCAD-a, a nawet na ArchiCAD-a. Poniżej przedstawiamy jedynie wybrane programy spośród najbardziej funkcjonalnych.

BauCAD www.baucad.de

Obiektowo-parametryczna aplikacja do modelowania architektonicznego oferowana jest w wersji samodzielnej oraz jako nakładka na AutoCAD-a, ADT 3.3 i AutoCAD-a LT, ale tylko w wersji niemieckojęzycznej.

PRODUCENT: BauCaD * K+R * Kempter GmbH (Niemcy); www.baucad.de
SYSTEM: Windows oraz AutoCAD / AutoCAD LT / ADT 3.3.
WERSJA DEMO: Brak danych.
CENA: ok. 3 000 EUR ~ 12 000 PLN.

<<<

Architect 2000 v.3 for AutoCAD www.cadlogic.com

Pozornie nieskomplikowana nakładka na AutoCAD-a oferuje zaledwie jedno dodatkowe menu z rozwijalnymi podmenu i oknami dialogowymi, co jednak pozwala na tworzenie wszystkich standardowych elementów budowlanych - nawet takich, jak schody i dachy. Generuje przekroje, automatycznie wymiaruje konstrukcję budynku, zakłada warstwy zoptymalizowane pod kątem zarządzania informacją A/E/C. Zawiera bardzo dużą i dobrze zorganizowaną bibliotekę symboli. Program ma wiele zalet, m.in. współpracuje z aplikacjami do obliczeń konstrukcyjnych (LT Structural) i renderingu (VR Architect, Art*lantis) tejże brytyjskiej firmy CADlogic. Wada: anglocentryzm (to znaczy program przelicza wszystko w jednostkach angielskich).

PRODUCENT: CADlogic (Wielka Brytania); www.cadlogic.com
SYSTEM: AutoCAD R14, 2000.
WERSJA DEMO: Brak.
CENA: 595 Ł ~ 3 470 PLN.

<<<

architect 2000
Okno dialogowe do projektowania schodów programu Architect 2000.

architect 2000
Architect_2000 to pozornie nieskomplikowana nakładka na AutoCAD-a oferująca zaledwie jedno dodatkowe menu z rozwijalnymi paletami.

architect 2000
Okno programu Architect 2000 zarządzające zasobami bibliotecznymi w AutoCAD-zie.
LT Architect for AutoCAD www.cadlogic.com

Możliwości jak wyżej, tyle że to nakładka firmy CADlogic na AutoCAD-a LT.

PRODUCENT: CADlogic (Wielka Brytania); www.cadlogic.com
SYSTEM: AutoCAD LT.
WERSJA DEMO: Brak.
CENA: 495 Ł ~ 2 885 PLN.

<<<

ArchSoft www.grovetec.com

ArchSoft to nakładka architektoniczna na AutoCAD-a (łącznie z wersją 2002) oraz - co ciekawe - na IntelliCAD-a 98. Plik instalacyjny wielkości 5 MB zakłada w odrębnym katalogu bibliotekę kilkuset symboli i detali oraz właściwy program wyposażony w opcje kreślenia płaskich reprezentacji elementów budowlanych, takich jak ściany, stolarka, schody (o różnych kształtach, w tym także spiralne), dźwigi i wyposażenie. Program potrafi m.in. wstawiać okna narożne w ściany o dowolnym kącie rozwarcia, zarządzać warstwami wg standardów AIA, automatycznie wymiarować ściany i generować zestawienia stolarki. Mimo że ArchSoft jest drafterem dwuwymiarowym, to pozwala na generowanie przekrojów w oparciu o narysowaną parametryczną dokumentację 2D!

Program zyskał przychylne oceny czasopism CADENCE (w 1995 roku) i CADALYST (w 1994 i 1998 roku), lecz ostatnio nie jest już tak dynamicznie rozwijany. Mimo to jest nadal w czołówce, jeśli chodzi o stosunek możliwości do ceny.

PRODUCENT: Grove Technologies, Inc. (USA); www.grovetec.com
SYSTEM: AutoCAD R14, 2000, 2002, IntelliCAD 98.
WERSJA DEMO: Bezpłatna 30-dniowa, dostępna z witryny www.grovetec.com.
CENA: 149 $ ~ 600 PLN.

<<<

ArchT 14.5, ArchT 2000 www.eaglepoint.com, www.digitalcanal.com, www.archt.com

Świetny parametryczny modeler nakładkowy opracowany przez firmę Ketiv (www.ketiv.com), rozwinięty później przez Eagle Point (www.eaglepoint.com), zaniedbany kolejno przez Visio, Microsoft i IntelliCAD Technology Consortium, a po licznych fuzjach zakupiony w grudniu ub.r. wraz z całym oddziałem Eagle Point przez Digital Canal (www.digitalcanal.com). Buduje przestrzenny model budynku ze wszystkich standardowych elementów, takich jak ściany, drzwi i okna, schody, balustrady i połacie dachu. Obsługuje tzw. style obiektów parametrycznych, posiada bogatą bibliotekę 7000 elementów wyposażenia i symboli rysunkowych, integruje się z modułem renderującym AccuRender firmy Robert McNeel oraz aplikacją kosztorysującą Timberline. Obsługuje jednostki metryczne i angielskie. Ostatnio nie jest już rozwijany tak dynamicznie jak w latach ubiegłych (o ile w ogóle jest rozwijany - można mieć co do tego wątpliwości).

PRODUCENT: Digital Canal (USA); www.digitalcanal.com
SYSTEM: AutoCAD R14, 2000, 2002, IntelliCAD 98.
WERSJA DEMO: Teoretycznie bezpłatna 30-dniowa wersja dostępna jest z witryny www.archt.com/info/index.htm, lecz próba ściągnięcia programu kończy się niepowodzeniem.
CENA: 595 $ ~ 2 415 PLN.
UWAGI: Program jest naprawdę tani i dobry, lecz najprawdopodobniej już nie rozwijany. Szkoda - bo powstało nawet kilka nakładek na ArchT (który sam jest nakładką), a w jego rozwój było zamieszanych co najmniej 6 firm.

<<<

APDesign v.11.0 www.cadsoft.com

Obiektowo-parametryczna nakładka na AutoCAD-a jest udoskonalana przez firmę istniejącą od 1984 roku. Wspomaga projektowanie domów mieszkalnych, także w technologii szkieletowej (m.in. kanadyjskiej) oraz z prefabrykatów. Zawiera biblioteki prefabrykatów, buduje model z obiektów reprezentujących wszystkie podstawowe elementy rzeczywistego budynku, automatycznie generuje zestawienia materiałowe. Współpracuje z aplikacją kosztorysującą Timberline. Zawiera renderer z raytrace’ingiem, wymaga m.in. 8-MB. karty grafiki. Alternatywą dla APDesign jest bliźniacza, samodzielna (nie nakładkowa) aplikacja Cadsoft Build, o identycznych możliwościach (wyłączywszy integrację z AutoCAD-em) i sprzedawana po identycznej cenie.

PRODUCENT: Cadsoft (Kanada); www.cadsoft.com
SYSTEM: AutoCAD R14, 2000, 2000i, 2002.
WERSJA DEMO: Dostępne po bezpłatnej rejestracji ze strony www.cadsoft.com.
CENA: 2 995 $ ~ 12 160 PLN.

<<<

FACADE www.facade3d.com

Prosta aplikacja nakładkowa firm Eclipse Software i Robert McNeel & Associates dodająca do menu AutoCAD-a około 80 nowych poleceń. Pozwala na budowanie ściankowych modeli architektonicznych za pomocą dość prymitywnych, lecz skutecznych metod. Program oferuje bibliotekę elementów wyposażenia i generator schodów. Ściany i okna są wzajemnie asocjatywne.

PRODUCENT: Eclipse Software (USA), Robert McNeel & Associates (dystrybutor - USA); www.facade3d.com
SYSTEM: AutoCAD R12/13/14/2000.
WERSJA DEMO: Dostępna jest wersja na AutoCAD-a R13/14 bez możliwości zapisu. Wersja na AutoCAD-a 2000 będzie dostępna wkrótce.
CENA: 295 $ ~ 1 200 PLN.

<<<

facade
Wielka Synagoga w Zagrzebiu wymodelowana za pomocą programu FACADE 3.5 i zwizualizowana w AccuRenderze (modelował Tomislaw Kusan).
GeoCAD 5.5 www.geocadinc.com

GeoCAD v.5.5 to architektoniczna nakładka na AutoCAD-a 14 i 2000 rozwijana od 1984 roku. Nie jest parametryczna ani nie tworzy modeli przestrzennych, lecz za to efektywnie wspomaga rysowanie płaskiej dokumentacji technicznej za pomocą dobrze rozwiniętych i uporządkowanych bibliotek obiektów (wyposażenia, symboli, nietypowych wzorów kreskowań). Generuje płaskie reprezentacje stolarki okiennej i drzwiowej, symbole wyposażenia terenu, narzędzia do rysowania ścian itp.

PRODUCENT: Rudolph Horowitz Associates Architects (USA); www.geocadinc.com
SYSTEM: AutoCAD R14 i 2000.
WERSJA DEMO: Brak.
CENA: 495 $ ~ 2 000 PLN.

<<<

geocad
Interfejs programu GeoCAD (nakładki na AutoCAD-a) tworzy szereg palet z setkami ikon reprezentujących narzędzia i elementy biblioteczne.
ProjectArchitect www.intergraph.com/pbs/pds/parchplus.asp

Bardzo rozbudowany program do projektowania architektonicznego, który umożliwia modelowanie architektoniczne 3D w środowisku MicroStation w oknie rzutu budynku. Jest sprzedawany w kilku wersjach, m.in. w wersji Plus zoptymalizowanej pod kątem potrzeb projektantów budynków przemysłowych i współpracującej z aplikacjami do projektowania instalacji przemysłowych firmy Intergraph (PDS - Plant Design System). Pracuje jako nakładka na MicroStation, dodając do MicroStation ok. 300 nowych poleceń.

PRODUCENT: Intergraph; www.intergraph.com
SYSTEM: Windows, MicroStation/J.
WERSJA DEMO: Brak danych.
CENA:Project Architect kosztuje 2 750 $ ~ 11 000 PLN, wersja Plus - 4 995 $ ~ 20 000 PLN.

<<<

projectarchitect
ProjectArchitect w pozornie niezauważalny sposób dodaje do interfejsu MicroStation 300 nowych poleceń.
RealArchitect 98 i 2000 www.realarchitect.com

Aplikacje wspomagają tworzenie płaskiej dokumentacji architektonicznej (rzutów, przekrojów, detali i zestawień) w środowisku AutoCAD-a i AutoCAD-a LT. Do interfejsu AutoCAD-a dodają odrębne pozycje menu, udostępniają biblioteki rysunków i symboli.

PRODUCENT: Straight Forward Software (USA); www.realarchitect.com
SYSTEM: AutoCAD LT (RealArchitect 98), AutoCAD R14, 2000 i 2002 (RealArchitect 98 i 2000).
WERSJA DEMO: Brak.
CENA wersji 98: 89 $ ~ 360 PLN.
CENA wersji 2000: 199 $ ~ 810 PLN.

<<<

realarchitect
RealArchitect wyróżnia się spośród nakładek najprostszą strukturą menu.
ArchIllustrator 6.0 i Real Illustrator 2000 www.realarchitect.com

Aplikacje bliźniacze do wyżej wymienionych, tejże samej firmy Straight Forward Software. W odróżnieniu od powyższych uzupełniają AutoCAD-a R14/2000/2002 i AutoCAD-a LT o możliwości (skromne) parametrycznego modelowania architektonicznego 3D. Są skuteczne, aczkolwiek nie posiadają oszałamiających gadżetów. Dodatkowo wspomagają tworzenie wizualizacji za pomocą narzędzi AutoCAD-a (takich jak kreskowania zakładane na bryły przestrzenne, wypełnienia malarskie obiektów itp. - oczywiście bez raytrace'ingu i innych bardziej zaawansowanych technik).

PRODUCENT: Straight Forward Software (USA); www.realarchitect.com
SYSTEM: AutoCAD LT (Real Illustrator), AutoCAD R14, 2000 i 2002 (ArchIllustrator).
WERSJA DEMO: Brak.
CENA Real Illustrator 2000: 149 $ ~ 600 PLN.
CENA ArchIllustrator 6.0: 189 $ ~ 770 PLN.

<<<

SmartArchitect www.drcauto.com

Jedna z pierwszych obiektowych nakładek architektonicznych na AutoCAD-a i AutoCAD-a LT, umożliwiająca projektowanie sparametryzowanych modeli budynków w środowisku AutoCAD-a. Program napisano, wykorzystując środowisko programistyczne ObjectARX. Zawiera m.in. generator schodów i konstrukcji dodatkowych (facjatki, werandy, dach) oraz modeler terenu.

PRODUCENT: Drcauto (Australia); www.drcauto.com
SYSTEM: AutoCAD LT 97/98/2000/2000i/2002, AutoCAD R14/2000/2002.
WERSJA DEMO: 30-dniowa wersja ewaluacyjna kosztuje 30 $.
CENA: 995 $ ~ 4 000 PLN, wersja współpracująca z AutoCAD-em LT kosztuje 595 $ ~ 2 400 PLN.

<<<

smartarchitect
Interfejs nakładki SmartArchitect.
Proste modelery architektoniczne

3D Home Architect Deluxe 4.0 www.learningco.com, www.broderbund.com

Aplikacja oparta na technologii programu ChiefArchitect, przeznaczona dla mało wymagających projektantów oraz inwestorów. Służy do projektowania domów jednorodzinnych. Zawiera zbiór 150 predefiniowanych rzutów budynków oraz 1500 schematów, w oparciu o które można dokonywać modyfikacji. Wyróżnia się wyjątkową łatwością obsługi (kosztem dokładności narzędzi). Ma wbudowany renderer.

PRODUCENT: LearningCo; www.learningco.com, www.broderbund.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
CENA: od 40 $ ~ 160 PLN.

<<<

FastPlans 7.3 www.blackmtnsoft.com

Prosty program modelujący obiekty budowlane, o dość ograniczonej funkcjonalności (głównie z uwagi na niewielką dokładność narzędzi i parametry wyświetlania). Umożliwia modelowanie w oparciu o uprzednio narysowane rzuty kondygnacji, te zaś rysuje półautomatycznie na podstawie schematów pomieszczeń. Wymiaruje, lecz w raczej prymitywny sposób. Przeznaczony bardziej do dydaktyki i komponowania własnego mieszkania, niż do zastosowań profesjonalnych.

PRODUCENT: Black Mountain Software (USA); www.blackmtnsoft.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Dostępna ze strony www.blackmtnsoft.com, o ograniczonej funkcjonalności.
CENA: 65 $ ~ 260-270 PLN.

<<<

FloorPlan 3D Home Design Suite v.7 www.imsisoft.com

Nieskomplikowany program modelujący dla architektów, składający się z kilku modułów, a mianowicie z modelera architektonicznego FloorPlan 3D (z rendererem Lightscape), modułem do projektowania terenu Landscape Architect, TurboProject Express oraz biblioteką Home Designs Encyclopedia. Pierwszy z modułów, FloorPlan 3D jest bardziej wyrafinowaną wersją prostego modelera DreamHouse 3D.

PRODUCENT: IMSIsoft; www.imsisift.com
SYSTEM: Windows.
WERSJA DEMO: Dostępna.
CENA: ok. 40 $ ~ 160 PLN, okrojona wersja FlorPlan v.7 kosztuje połowę tej ceny.

<<<

floorplan
FloorPlan 3D.

dreamhouse
Protoplasta programu FloorPlan, program DreamHouse.
Home Plan Pro www.homeplanpro.com

Prosty program do projektowania budynków mieszkalnych, rozwijany od 1992 roku. W zasadzie użyteczny raczej dla specjalistów pośrednio związanych z procesem projektowania, ponieważ dla samych architektów jest zbyt toporny (np. pozwala na operowanie jedynie kilkoma warstwami). Za to jest niezwykle łatwy w obsłudze.

PRODUCENT: Home Plan Software; www.homeplanpro.com
SYSTEM: Windows.
WERSJA DEMO: Dostępna jest wersja 30-dniowa.
CENA: 39 $ ~ 160 PLN.

<<<

home plan pro
HomePlan Pro.
Profesjonalne modelery A/E/C

ARC+ www.aca-europe.com

Jeden z bardziej rozbudowanych modelerów architektonicznych, opracowany pierwotnie w Izraelu i należący do światowej czołówki: buduje z parametrycznych obiektów, pozwala na indywidualną oraz globalną modyfikację elementów, generuje dokumentację itp., czyli robi wszystko co konkurenci: programy takie, jak ArCon, BricsNet Architecturals itp., ale czyni to za pomocą niezwykle uporządkowanych zestawów narzędzi odpowiednich do poszczególnych etapów pracy, dlatego reklamowany jest jako "Rolls-Royce wśród programów CAD". Oferuje środowisko wielodokumentowe i zawiera wbudowany renderer (w jednej z kilku wersji renderer jest dość rozbudowany). Firma - producent zatrudnia 80 osób i działa od 1979 roku, a program jest rozwijany od 15 lat (obecnie 12 000 dystrybucji we Francji i 50 000 na całym świecie). Obsługuje formaty DWG/DXF/DWF/VRML. Program jest sprzedawany w wersji Progress (pełnej) oraz Premium (ograniczonej). Wady to niepełna (jednostronna) synchronizacja modelu i ekstrahowanych z niego rysunków technicznych.

PRODUCENT: ACA Europe (Francja); www.aca-europe.com, www.arc-plus.com
DYSTRYBUTOR: ENCO (Polska); www.enco.com.pl/ARC.html
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: część dystrybutorów oferuje wersje studenckie (CAI Computerdesign, www.cai-wiesbaden.de - sprzedaje tę wersję za 60 euro).
CENA: nie mniej niż 5 000 EUR ~ 20 000 PLN.

<<<

ArchiTECH PC www.softcad.com

W pełni obiektowy modeler wyposażony w generator schodów, dachów, rozbudowane biblioteki elementów rysunkowych, moduł do wizualizacji (z możliwością raytrace'ingu i biblioteką tekstur oraz generatorem drzew fraktalnych). Importuje i zapisuje pliki DXF/DWG/3D (SoftCAD), zapisuje także VRML, generuje zestawienia materiałowe. Pierwotnie oparty był na jądrze ArchiCAD-a (!), obecnie ma kod zupełnie niezależny. Wada: jednostronna synchronizacja modelu i rysunków 2D.

PRODUCENT: SoftCad International (USA); www.softcad.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: dostępna ze strony www.softcad.com/indexeuro.asp?page=product/pu_bibli.asp, dostępna jest także płatna wersja edukacyjna w cenie 250 euro.
CENA: wersja pełna: 5 000 EUR ~ 17 900 PLN, wersje limitowane od 2760 EUR ~ 9 900 PLN.
UWAGA: SoftCAD International oferuje także aplikację APC Draft do kreślenia dokumentacji budowlanej i projektowania 2D. Aplikacja, poza ograniczeniem funkcjonalności wynikającym z dwuwymiarowej filozofii pracy (brak renderingu, modelowanie w oknach rzutów i przekrojów), odpowiada pod względem zastosowanych rozwiązań swemu bliźniakowi, czyli ArchiTech. Cena programu APC Draft wynosi 665 euro (~ 2 380 PLN), wersja demo dostępna jest za darmo.

<<<

architech
ArchiTech PC.

architech
ArchiTech PC.

architech
ArchiTech PC.
ArCon www.arcon-software.com

Jeden z najłatwiejszych i najbardziej rozbudowanych modelerów architektonicznych, wyposażony w potężne generatory parametrycznych obiektów budowlanych, łącznie z więźbą dachu, facjatkami, oknami połaciowymi, schodami, balustradami, fraktalnymi drzewami i innymi elementami. Tworzy wizualizacje, obsługuje (częściowo) formaty DWG/DXF/VRML, zapisuje modele w internetowym parametrycznych formacie o2c. Jest to program o chyba najlepszym stosunku możliwości do ceny spośród wszystkich aplikacji z tzw. średniej i dolnej półki, w dodatku współpracuje z najdłużej rozwijanym modelerem A/E/C z "wysokiej półki", czyli ze Speedikonem.

PRODUCENT: www.arcon-software.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: informacja niedostępna.
CENA: ArCon 5.0 PL kosztuje 2 500 PLN.

<<<

ARRIS www.arriscad.com

ARRIS to program modelujący ogólnego zastosowania, pierwotnie nie budujący modelu z elementów typowo architektonicznych. Jednak z uwagi na duże możliwości kreacyjne i edycyjne uważany jest także za aplikację do projektowania architektonicznego (w rankingach wygrywał nawet z potentatami), a najnowsze wersje (ARRIS 2001) świetnie modelują z typowo parametrycznych obiektów, takich jak schody, dachy i ściany. Program wyróżnia się obsługą standardów: dzięki zewnętrznym nakładkom konwertującym ARRIS czyta nie tylko pliki DWG/DXF, lecz także obiekty stworzone przez Architectural Desktop i definicje czcionek AutoCAD-a.

Producent, Sigma Design, sprzedaje także zestawy aplikacji opracowane pod kątem potrzeb biur architektonicznych. Zestaw ARRIS Architect Studio (2995 USD) zawiera m.in.: środowisko ARRIS CAD, nakładkę ARCHITECT (zawierającą rozbudowane generatory bardziej skomplikowanych obiektów oraz biblioteki symboli i wyposażenia), modeler i renderer 3D, moduły do tworzenia projektów zagospodarowania terenu, moduły branżowe oraz środowisko programistyczne.

Dzięki rozwiązaniom wspomagającym projektowanie zespołowe oraz dobrze zoptymalizowanej bazie danych o modelu, ARRIS jest bezkonkurencyjny do projektowania bardzo dużych, skomplikowanych modeli

PRODUCENT: Sigma Design; www.arriscad.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze) oraz różne wersje UNIX-a.
WERSJA DEMO: tak.
CENA: 1 000 ÷ 3 000 $ ~ 4 000 ÷ 12 000 PLN (w zależności od dystrybutora, platformy i konfiguracji, np. ARRIS Architect Studio kosztuje 2995 USD).

<<<

arris
Modeler architektoniczny ARRIS (wersja UNIX-owa).

arris
Modeler architektoniczny ARRIS (wersja współpracująca z Windows NT).

arris
Palety narzędziowe programu ARRIS.

arris
Palety narzędziowe programu ARRIS.
BOA 2.4 www.boa-research.com

BOA Research (Cambridge, USA) założono w 1995 r. Niewielka, kilkuosobowa firma stworzyła niezwykle rozbudowany parametryczny modeler architektoniczny BOA, bazując na technologiach opracowanych dla StarArchi (Belgia, 1983) i Architrion II (Gimeor, Inc., USA; Architrion później ewoluował w dokładnie przeciwną stronę niż BOA). Program ma świetny moduł sterujący zależnościami między poszczególnymi elementami budynku, w związku z czym pozwala na modelowanie bardzo dużych, złożonych obiektów. Producent oferuje aplikację razem z rozbudowanymi bibliotekami elementów budowlanych, dodatkowe biblioteki można zakupić oddzielnie. Program wymienia dane z aplikacjami FormZ, Art-lantis, Strata, Architrion II oraz innymi poprzez eksport i import do kilku formatów, m.in. DXF. Zaletą jest możliwość edycji elementów architektonicznych w dowolnym widoku, łacznie z perspektywicznym, oraz bardzo dobrze opracowana dokumentacja. Wadą programu jest brak wbudowanego renderera.

PRODUCENT: BOA Research; www.boa-research.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze), Mac OS (wersja 9.0 lub późniejsza).
WERSJA DEMO: Wersja 90-dniowa BOA Evaluation Package kosztuje na CD (wraz z wydrukowaną dokumentacją) 99 USD ? 400 PLN. Bezpłatna wersja 30-dniowa jest dostępna ze strony producenta.
CENA: BOA Studio: 299 $; BOA Foundation Level License: 699 $, BOA Extended License: 999 $ (czyli cena w zależności od konfiguracji waha się od 1 200 do ok. 4 000 PLN).

<<<

boa
BOA, sukcesor programu Architrion.

boa
Interfejs BOA składa się z okien dialogowych. Palet i pozycji menu jest tu stosunkowo niewiele.
Caddsman Architect www.cad.com.au

Australijski Caddsman Architect to najpopularniejszy w Australii program wspomagający zarówno kreślenie, jak i modelowanie architektoniczne. Producent reklamuje go jako zaawansowane narzędzie do projektowania dużych obiektów. Posiada wbudowany renderer. Jest parametryczny (ale pozwala też na kreślenie podstawowych elementów rysunkowych), czyta pliki DWG/DXF, obsługuje do 1 000 warstw i 128 ustawień wyświetlania. Wadą jest obsługa wyłącznie amerykańskich jednostek i ustawień.

<<<

caddsman architect
Australijski prosty program architektoniczny Caddsman Architect.
CADVANCE / AE www.cadvance.com/ae.htm

CADVANCE jest starszy niż AutoCAD. Program rozwijano od 1982 roku - początkowo pod nazwą P-CAD w firmie CalComp, później pod nową nazwą CADplan. W 1987 roku aplikację zakupiła firma ISCAD i zaczęła sprzedawać pod nazwą CADVANCE, a od 1995 roku program jest rozwijany przez firmę F.I.T. Pozwala na uruchomienie z możliwością wyboru interfejsu. Rozszerzenie AE Tools uruchamia CADVANCE z interfejsem zoptymalizowanym pod kątem potrzeb architektów, to jest z całą gamą narzędzi do projektowania architektonicznego. Obsługuje pliki DWG/DXF. Zaletą programu jest rosnące grono wielbicieli, udostępniających w Internecie aplikacje nakładkowe, biblioteki bloków i symboli (www.cadalot.co.uk/cadvance/download.htm) oraz zorganizowanych w niezwykle aktywne grupy dyskusyjne (http://cadvance.com/discus/).

PRODUCENT: Furukawa Information Technology; www.cadvance.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Dostępna. Można także ściągnąć bezpłatną pełną wersję 6.5 z 1995 roku oraz wersję 7.2 za 50 $.
CENA: CADVANCE 2002 kosztuje 1 995 $ ~ 8 000 PLN, CADVANCE LT v.2000: 495 $ ~ 2 000 PLN, CADVANCE / AE Tools: 695 $ ~ 2 800 PLN; możliwy jest także leasing oprogramowania.

<<<

cadvance / ae
Wizualizacja wykonana za pomocą programu CADVANCE / AE (Dusan Psodorov, biuro Alter, Jugosławia).
Chief Architect 8.0 www.chiefarch.com

Program do modelowania obiektów budowlanych 3D i kreślenia 2D, opracowany pod kątem potrzeb projektantów niewielkich budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych. Jest sprzedawany łącznie z biblioteką 7 000 symboli i tekstur oraz zintegrowany z bibliotekami producentów stolarki budowlanej. Obsługuje pliki DWG, DXF i VRML. Generuje konstrukcję więźby dachu i elementów szkieletu drewnianego w przypadku budynków w technologii kanadyjskiej (ale pod tym względem jest mniej dopracowany niż konkurencyjny program BuildersCAD). Generuje także dokładne zestawienia materiałowe. Zawiera narzędzia do modelowania terenu oraz do konwersji linii importowanych ze szkiców w innych formatach do postaci ścian parametrycznych. Wadą jest obsługa wyłącznie amerykańskich jednostek i ustawień.

PRODUCENT: Art., Inc.; www.chiefarch.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Dostępna jest tańsza wersja studencka oraz bezpłatne demo do ściągnięcia ze strony www.chiefarch.com/products/chief8/demo.htm.
CENA: wersja podstawowa (bez obsługi VRML, DWG i bez bibliotek): 995 $ ~ ok. 4 000 PLN, wersja pełna: 1495 $ ~ 6 000 PLN (zniżki przy zakupach wielostanowiskowych).

<<<

DenebaCAD www.deneba.com

Deneba CAD 2.0 jest modelerem 3D/2D ogólnego zastosowania, popularnym jednak wśród architektów z różnych przyczyn (jedną z nich jest dostępność bibliotek obiektów architektonicznych sprzedawanych oddzielnie na płytach CD). Obsługuje pliki DXF, DWG, DWF, CGM, IGES, HPGL, AI, EPS, BMP, GIF, JPEG, PSD, TIFF, TXT, WMF i 3DMF. Nie obsługuje brył ACIS. Nie jest parametryczny. Zawiera wbudowany renderer i biblioteki obiektów rysunkowych, w tym dodatkowe biblioteki na dołączonym CD-ROM-ie.

PRODUCENT: Deneba Software; www.deneba.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze), Mac OS (v.7.6 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Dostępna jest bezpłatna wersja 30-dniowa.
CENA: ok. 500 $ ~ 2 000 PLN.

<<<

Domus.CAD v.11.0 www.interstudio.net

Nieskomplikowany modeler architektoniczny 3D z wbudowanym rendererem. Obsługuje formaty Art*lantis, DXF i DWG, wczytuje modele terenu stworzone w aplikacjach DomusTerra i Nonio C. Zdaniem producenta może konkurować z ArchiCAD-em.

PRODUCENT: Interstudio (Włochy); www.interstudio.net
SYSTEM: Mac OS (v.7.5, zalecany 8.6 lub późniejszy), wkrótce będzie dostępna wersja na Windows.
WERSJA DEMO: Dostępna.
CENA: ok. 1 100 EUR ~ 4 000 PLN.

<<<

domus.cad
Włoski program Domus.CAD.
MultiCAD www.multiquant.com

Opracowany w Norwegii i rozbudowany w Szwajcarii modeler architektoniczny komunikujący się z innymi programami poprzez format DXF i DBF, zoptymalizowany pod kątem potrzeb architektów projektujących budynki mieszkalne o różnych konstrukcjach, w tym drewnianej szkieletowej.

PRODUCENT: MultiQuant (Szwajcaria); www.multiquant.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Tak.
CENA: Wersja 2D kosztuje 25 $ (~ 100 PLN), wersja 3D kosztuje 499 $ ~ 2 000 PLN, a wersja pełna - ok. 3 000 $ ~ 12 000 PLN.

<<<

multicad
Interfejs programu MultiCAD.

multicad
Interfejs programu MultiCAD.

multicad
Szkielet drewniany wygenerowany automatycznie za pomocą programu MultiCAD.

multicad
Szkielet drewniany wygenerowany automatycznie za pomocą programu MultiCAD.
Aplikacje architektoniczne 2D

ArchCAD www.cadlogic.com

Samodzielna aplikacja 2D do projektowania obiektów architektonicznych i zagospodarowania terenu wyposażona w generatory i biblioteki półparametrycznych obiektów, moduły do zarządzania i edycji elementów architektonicznych i filtry DWG/DXF. ArchCAD oferuje możliwość eksportu plików do modelerów VRML i współpracuje z VRML Viever oraz z rendererem Art*lantis tejże firmy. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja rozczarowuje niewspółmiernym do ceny prymitywizmem działania; strona internetowa producenta oraz interfejs programu także rozczarowują.

PRODUCENT: CADLogic Limited (Wielka Brytania); www.cadlogic.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Brak.
CENA: 2 000 Ł ~ 11 660 PLN.

<<<

archcad
ArchCAD.
PowerCADD www.engsw.com

PowerCADD jest programem do kreślenia płaskiego, wyposażonym w bogate biblioteki symboli i tekstur, niezwykle elastycznym, jeżeli chodzi o możliwości edycji grafiki 2D (coś między CorelDraw a AutoCAD-em). Działa w środowisku Macintosh. Popularny w środowisku architektów z uwagi na swe możliwości edycyjne, aczkolwiek nie jest programem typowo architektonicznym.

<<<

Programy architektoniczne generujące elementy konstrukcji

Do tej grupy oprócz programów przedstawionych poniżej można także zaliczyć omówioną wcześniej nakładkę APDesign v.11.0, program CADSoft Build (oba firmy CADSoft, www.cadsof.com), MultiCAD (www.multiquant.com) oraz program Chief Architect (www.chiefarch.com).

BuildersCAD 8 www.builderscad.com

BuildersCAD 8 to modeler 2D/3D wspomagający projektowanie budynków mieszkalnych i niewielkich obiektów użyteczności publicznej, zintegrowany z portalem internetowym eZmeeting. Program napisano specjalnie dla projektantów niewielkich obiektów, dlatego umożliwia opracowanie projektów w dokładnej skali i w dużym stopniu szczegółowości. Generuje automatycznie konstrukcję budynków szkieletowych w technologii kanadyjskiej (tworzy też zestawienia materiałowe łacznie z wykazem elementów drewnianych). Składa się z trzech modułów: Designer (program modelujący), Framer (generuje szkielet drewniany konstrukcji) i Materials (tworzy zestawienia materiałowe). Wadą jest obsługa wyłącznie amerykańskich jednostek i ustawień.

PRODUCENT: Sigma Design; www.builderscad.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Dostępna jest jedynie tańsza wersja studencka.
CENA: ok. 2 995 $ (łącznie z rendererem kosztuje ok. 3 995 $) ~ 12 000 PLN (15 000 PLN).
UWAGI: BuildersCAD to jeden z najlepszych programów modelujących szkielet budynków w technologii kanadyjskiej.

<<<

builderscad
Interfejs programu BuildersCAD.
M.A.D. Log Library i M.A.D. Log AddOn www.mad.fi/indexeng.html

Nakładki M.A.D. Log Library i M.A.D. Log AddOn wspomagające projektowanie w... ArchiCAD-zie domów o konstrukcji wieńcowej (z bali drewnianych). Aplikacje pozwalają na dekompozycję litej ściany parametrycznej do poszczególnych elementów konstrukcyjnych, projektowanie zamków narożnych w ścianach wieńcowo-zrębowych, połączeń itp. oraz automatyczne generowanie zestawień materiałowych, takich jak specyfikacje bali.

PRODUCENT: M.A.D. (Finlandia); www.mad.fi/kirjastot/log.html
SYSTEM: nakładka na ArchiCAD-a na platformę Windows lub Macintosh.
WERSJA DEMO: Brak (?).
CENA: 1968 EUR ~ 7 000 PLN.

<<<

SoftPlan v.11 i SoftPlan Lite www.softplan.com

SoftPlan to parametryczno-obiektowa aplikacja wspomagająca projektowanie domów mieszkalnych o konstrukcji szkieletowej (m.in. w szkielecie kanadyjskim). Zawiera generator konstrukcji szkieletowej oraz wbudowany renderer. Funkcjonalność programu jest porównywalna z aplikacjami takimi jak ChiefArchitect i BuildersCAD.
W wersji Lite, która nie różni się zasadniczo od wersji pełnej, wyłączono szereg opcji.

PRODUCENT: SoftPlan Systems (USA); www.softplan.com
SYSTEM: Windows.
WERSJA DEMO: Można zamówić bezpłatną na stronie www.softplan.com/demo.htm (tylko na CD, zamawiający pokrywa koszty przesyłki).
CENA SoftPlan : 2 190 $ ~ 8 900 PLN.
CENA SoftPlan LT : 995 $ ~ 4 000 PLN.

<<<

VectorWorks 9.5, dawniej MiniCAD www.nemetschek.net, www.vectorworksarchitect.com

VectorWorks (dawniej sprzedawany przez Diehl Graphsoft pod nazwą MiniCAD) stanowi podstawę kilku pakietów aplikacji do projektowania architektoniczno-budowlanego, m.in. takich jak VectorWorks Architect. Ten zaś zawiera komplet narzędzi do modelowania sparametryzowanych reprezentacji obiektów architektonicznych. Jest sprzedawany razem z rozbudowanymi bibliotekami bloków. Pozwala m.in. na automatyczne generowanie konstrukcji budynków wznoszonych w technologii szkieletu kanadyjskiego (generuje strukturę elementów konstrukcyjnych stropów, ścian i dachu).

PRODUCENT: Nemetschek AG; www.nemetschek.net
DYSTRYBUTOR: CAD System; www.cadsystem.com.pl
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze), Macintosh (Mac OS 8.6 lub późniejsze).
WERSJA DEMO: Oferowana na CD po złożeniu zamówienia.
CENA: Ok. 1 000 $ (w USA pierwsza licencja kosztuje 1250 $) ~ 4 000 PLN.
UWAGI: Program oferuje zaawansowane możliwości wymiany danych. Eksportuje i czyta pliki DWG i DXF (v.2.5 - 2000i), BMP, EPS, JPG, PCT, PhotoShop, PNG, QuickTime, MacPaint, Metafile, SGI, TGA, TIFF, VRML, VectorScript, MiniCAD 6 i 7, VectorWorks 8.

<<<

VERTEX BD www.argos.com

Vertex BD wspomaga projektowanie przestrzennych modeli obiektów budowlanych w oknie rzutu budynku: generuje automatycznie model, a następnie dokumentację roboczą i końcową. Najnowsza wersja pozwala także na projektowanie w dowolnym widoku, a wszystkie dokumenty (model oraz rysunki) są wzajemnie powiązane. Może służyć do projektowania nawet dość dużych obiektów, pozwala bowiem na "inteligentną" dekompozycję modelu na mniejsze części. Zawiera moduły generatorów dachów, stropów i ścian, które w oparciu o zadane parametry tworzą konstrukcję w przypadku budynków projektowanych w technologii szkieletu drewnianego (kanadyjskiego i tradycyjnego). Vertex BD zapisuje dane w formatach IGES, DWG, DXF, MI, VDA/FS, STL, IGRIP i in.

PRODUCENT: Argos (USA); www.argos.com
SYSTEM: Windows (wersja 95 i późniejsze).
WERSJA DEMO: Brak danych.
CENA: Ok. 1 000 $ (w USA pierwsza licencja kosztuje 1250 $) ~ 4 000 PLN.

<<<

vertex bd
Wizualizacja budynku z wygenerowaną konstrukcją ścian wykonana za pomocą programu Vertex BD firmy Argos.
Inne
ARCHI WinSTAR www.star.be/uk/solutions/arch_conception.htm

ARCHI WinStar opracowała belgijska firma STAR Informatic, specjalizująca się w tworzeniu systemów informacji przestrzennej (GIS). ARCHI WinStar ma także rodowód GIS-owy i świetnie współpracuje z systemami GIS tejże firmy (takimi jak WinSTAR): pozwala na budowanie modelu na wycinku mapy geodezyjnej, obsługuje pliki wektorowe i rastrowe. Wydaje się, że z tego powodu będzie odpowiedni raczej dla urbanistów niż projektantów wymagających efektywnych narzędzi do dokładnego modelowania architektonicznego i ekstrakcji zestawień i kosztorysów, ale kto wie?
Producent nie udostępnia dokładnych informacji o programie na swojej stronie internetowej.

<<<